Manga Feats for Shizuku
Part 1: The Ice of the Arena[]
Most of the credits to Crazystarf
Height:Red = 269 px = 1.6 m (Average Japanese Teenagers)
Blue = 13 px = 0.0769 m
Diameter of the stadium is specifically stated to be 100 meters , so radius is going to be 50 metres.
Volume = (3.1415)(50^2)(0.0769) = 603.97118765264 m^3
Density of Water = 1000 kg/m^3
Mass = Volume * Density = 603.97118765264 * 1000 = 603971.18765263 kg
1. Q = specific heat capacity*mass*(delta temp.)
Q = (4179)*(603971.18765263)*(22 - 0) = 55527903050.40749694 Joules
This is energy spent in actually freezing the water. 22 degrees Celsius was used for room temperature, as this is the best estimate.
2. Latent Heat of Fusion
Heat of fusion of ice is 334000 J/kg.
Q = (603971.18765263)(334000) = 201726376675.97 Joules
This is the energy spent in changing the state of the water to ice.
Add them together to get a value of 257254279726.37749694 Joules = 61.48524850056823540631 Tons of TNT = City Block Level
Part 2: Frozen students[]
Light Blue = 21.26 px = 0.283 mYellow = 58 px = 0.7721 m
Orange = 187 px = 2.4892 m
Volume = 1.17 m^3
Now, I'm going subtract the volume of human body (They're 50 in total, so I assumed 25 boys and 25 girls)
Volume for boy / girl = 0.0428977273 / 0.0379971591 m^3
Ice less boy = 1.1271022727 m^3
Ice less girl = 1.1320028409 m^3
Water Density = 1000 kg/m^3
Specific heat capacity: 4179
Q1 = specific heat capacity*mass*(delta temp.)
Q1 for boys= 4179*(1000*1.1271022727)*(22-0)
Q1 for boys= 103623528.7474926 J
Q1 for girls= 4179*(1000*1.1320028409)*(22-0)
Q1 for girls= 104074077.1866642 J
Q2 = (mass)(latent heat)
Q2 for boys= (1000*1.1271022727)*334000
Q2 for boys= 376452159.0818 J
Q2 for girls= (1000*1.1320028409)*334000
Q2 for girls= 378088948.8606 J
Q for boys (480075687.8292926 J * 25 (half of the total students)) + Q girls (482163026.0472642 J * 25 (half of the total students)) = Total Enegy of Frozen Students = 24055967846.91392 J = 5.749514303755717017 Tons of TNT = Large Builiding Level
Part 3: Vaporization of the ice[]
Now, forthis, I'm going to use this method(Although the method uses assumptions of average masses and that, I'll use it to directly calculate the energy required for this amount of mass)
Boiling Point of Ice = 0 C
Boiling Point of Water = 100 C
Specific Heat =4179
Q = 603971.18765263*(100-0)*4179
Q = 252399559320.034077 J.
Latent Heat of Fusion
Heat of fusion of ice is 334000 J/kg.
Q = (603971.18765263)*(334000) = 201726376675.97 Joules
Latent Heat of Vaporization = 2257 kJ/kg
Q = (2257*1000)*603971.18765263
Q = 1363162970531.98591 J
Total Energy = 252399559320.034077+1363162970531.98591+201726376675.97 = 1817288906527.989987 J
Vaporization Energy = 1817288906527.989987 J or 434.342472879538715822 Tons of TNT = Multi-City Block Level
So, Large Building Level for casual Shizuku
And City Block Level (pretty casual too, freeze the arena is not really a trouble for her)
And Multi-City Block Level for a serious Shizuku
This scales to Stella's Magic (she is considerably stronger than Shizuku)
Coming soon: A Calculation of Touka (that will make all look glasscanon)