Introduction[]
Just calculating this this fight right here, which I presume is from the Hoenn Saga. No idea what episode, though.
The Calculation[]
Fragmentation[]
The oat is 18 pixels wide. I have no idea what kind of boat it is, but it looks like a trawly boat, which are usually 24 Meters long. If anyone knows what episode the feat is from, please inform me so I can get a proper scale of the boat.
200 / 18 = 11.11111111111111
24 * 11.11111111111111 = 266.6666666666666 Meters. This is the diameter of the "mountain".
266.6666666666666 / 2 = 133.3333333333333 Meters, that is the radius.
The height of the mountain is 246 PX and the diameter is 458
548 / 246 = 2.227642276422764
266.6666666666666 / 2.227642276422764 = 119.7080291970803 Meters
Volume: Cone
Volume = (pi × r^2 × h)/3
r = Radius
h = Height
(pi × 133.3333333333333^2 × 119.7080291970803)/3 = 2228585.86727 m^3, or 2.2285859e+12 cm^3
The fragments are pretty huge, so I'll use basic fragmentation.
2.2285859e+12 * 8 = 1.7828687e+13 Joules, or 4 Kilotons. Small Town level
Kinetic Energy[]
We already got the volume of the mountain. The density of Continental Crust is 2700 kg/m3
2228585.86727 * 2700 = 6017181841.63 kg
The total distance is 659 PX.
659 / 458 = 1.438864628820961
266.6666666666666 * 1.438864628820961 383.6972343522562 Meters
It crosses that distance in about 3 or 4 frames.
Bulbapedia implies the anime ran at 24 FPS prior to D/P
24 Frames = 1 Second
3 / 24 = 0.125s
4 / 24 = 0.1666666666666667s
KE = M * 0.5 * V^2
383.6972343522562 / 0.125 = 3069.57787481805 m/s
383.6972343522562 / 0.1666666666666667s = 2302.183406113537 m/s
6017181841.63 * 0.5 * 3069.57787481805^2 = 2.8347871e+16 Joules. 6.7 Megatons. City level
6017181841.63 * 0.5 * 2302.183406113537^2 = 1.5945678e+16 Joules. 3.8 Megatons. Small City level
Power-Scaling[]
Should scale to Ash's weaker Pokemon, I guess.